Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Belona
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Morze nasze morze :)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rawenius
Wędkarz

PostWysłany: Sob Lut 16, 2008 22:42    Temat postu: Belona Odpowiedz z cytatem

Panowie, od jakiegoś czasu mam ochotę zapolować na belony, ale nie chce mi się kombinować z jakimiś rejsami, łodziami i tego typu sprawami i tak się zastanawiam, czy ktoś z Panów ściga te ryby z brzegu-plaży-brodząc (molo/a też mnie nie interesuje/ą).
Temat teraz poruszam, choć do maja jeszcze daleko, ale coś trzeba robić, więc już sobie kombinuje, może ktoś się znajdzie, kto mi w tym kombinowaniu pomoże.
pzdr

Ostatnio zmieniony przez rawenius dnia Nie Lut 17, 2008 9:37, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
motyl
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 9:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laughing tez miałem ochotę poeksperymentować z brzegu w temacie belony jednak z uwagi na brak czasu w zeszłorocznym maju ( praca!!!!!) temat pozostał nie ruszony.Mam nadzieję , że w tym roku czas pozwoli.
Co do miejsca trzeba zasiegnąć języka u bardziej doświadczonych kolegów ! Może ktoś podpowie?

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Arek Gd.
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 16:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z beloną jest super zabawa. Łowiona ona jest w wielu miejscach np. Rozewie , Rewa ale myślę że najlepsze miejsce jest w Gdyni Orłowie naprzeciwko klifu. Od kilku lat z powodu ocieplania sie klimatu , ryby te przystępują często szybciej do miłosnego tańca, dlatego trzeba cierpliwie obserwować czy to już. Walka tej ryby jest niesamowita, a jej harce na ogonie , mało która ryba tak szaleje na kiju.
rawenius
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daleko od brzegu? Łowiłeś je z brzegu na przeciw klifu? Wiem, że w zatoce Puckiej można brodząc połowić, ale czy jest to bezpieczne i jak daleko trzeba wchodzić i rzucać? A i jakie warunki atmosferyczne - flauta, czy sfalowane morze, rano, w południe a może pod wieczór?
Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny.
pzdr
kogut1982
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 19:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze dwa lata temu mój brat widział kilku jegomości jak wczesnym rankiem łowili z mola w Sopocie tyle że na żywca.
Powrót do góry
rawenius
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 22:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, wiem na molo w Sopocie łowią belony i to dość intensywnie, ale jak już napisałem - mola mnie nie interesują, nie lubię publiczności, miliona rad jegomosci, emerytów spacjalistów, takie łowienie mi nie odpowiada, choć nigdy nie łowiłem Laughing
Riki
Wędkarz

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 23:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatni raz byłem trzy lata temu.
Łowiliśmy we Władku z rozgwiazd (przy pirsie portowym).
Trochę ryzykowne miejsce, ale szło wytrzymać.
Dień był ładny, słoneczny (czerwiec). Pora dnia od rana (gdzieś około 7:00) do południa.
Troszkę byłem nie przygotowany, bo był to mój pierwszy raz i taszczyłem się z całym majdanem (pokrowiec z kijami, pudło, plecak) Very Happy .
Jeśli z tego miejsca, to tylko z jednym solidnym kijem lub spiningiem i porządny wór na rybki, bo z każdej reklamówki czy innego foliowego worka na bank ucieknie Twisted Evil .
Ja osobiście i koledzy łapalismy na dzwonko śledzia lub szprotki. Inni używali również spiningu (wahadłówka najpopularniejsza). Padło wówczas tego kilkadziesiąt sztuk (razem) Wink
Rybka smaczna (i te zielone oście Laughing ), a zabawa niesamowita Wink

ps. nie ciąć od razu po braniu, poczekać aż połknie Wink

Powrót do góry
Arek Gd.
Wędkarz

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 9:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na belonę jeżdżę od kilku lat i żałuję tylko, że rybkę tą można łowić z brzegu przez tak krótki okres czasu. Na belonę potrzebne będą spodnio buty no ostatecznie wodery. Na przeciw klifu oczywiście brodzimy, trzeba uważać na kamienie żeby się nie potknąć. Najprostszym wyjściem jest wdrapanie się na duży kamień i spinningowanie z niego. Nie ma sensu chodzenie i szukanie ryb , gdyż te co chwila napływają pod same nogi. Osobiście do połowu tych ryb używam mocnego kija trociowego, łowimy na ciężkie długie i wąskie błystki, używam żyłki 0,30 tylko dlatego gdyż potrafię rzucić nią dalej niż plecionką. Plecionka jest o tyle lepsza iż nie rozciąga się i łatwiej zaciąć rybę, jak wiemy belony mają bardzo twarde dzioby. Przynętę prowadzimy tuż pod powierzchnią wody. W tym roku kupiłem łódz i będę szukał belony z łodzi. Dodam że belonę w tym okresie można łowić praktycznie wszędzie, podchodzi pod brzeg w kilku , kilkunastu osobowych ławicach i kręci koła, na odcinku kilkudziesięciu metrów można zaobserwować kilkanaście i więcej grup ławic. Jest to dość łatwe do namierzenia, połamania kija panowie.
Arek Gd.
Wędkarz

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 10:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Riki napisał:

Nie ma możliwości, żeby belona połknęłą błystkę belonową. Ryby te ,praktycznie same się wieszają podczas ściągania przynęty.
Riki
Wędkarz

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arek Gd. napisał:
Riki napisał:

Nie ma możliwości, żeby belona połknęłą błystkę belonową. Ryby te ,praktycznie same się wieszają podczas ściągania przynęty.

nie miałem na myśli błystek Razz
tylko filecik Razz

nie ucz ojca robić dzieci Laughing

Arek Gd. napisał:
Na belonę jeżdżę od kilku lat i żałuję tylko, że rybkę tą można łowić z brzegu przez tak krótki okres czasu. Na belonę potrzebne będą spodnio buty no ostatecznie wodery. Na przeciw klifu oczywiście brodzimy, trzeba uważać na kamienie żeby się nie potknąć. Najprostszym wyjściem jest wdrapanie się na duży kamień i spinningowanie z niego. ...
mógłbys dodać gdzie? Very Happy

Powrót do góry
rawenius
Wędkarz

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arek napisał, że na przeciw klifu, z tego co się orientuję to jest tylko jeden w naszej okolicy.
Dzięki Arek, o takie info mi chodziło, ale napisz jeszcze proszę o jakiej porze łowisz i jakie masz/miałeś efekty?
pzdr
Arek Gd.
Wędkarz

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 9:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rawenius napisał:
Arek napisał, że na przeciw klifu, z tego co się orientuję to jest tylko jeden w naszej okolicy.
Dzięki Arek, o takie info mi chodziło, ale napisz jeszcze proszę o jakiej porze łowisz i jakie masz/miałeś efekty?
pzdr

Witam.
Zgadza się Rawenius ten klif , jest tam też małe molo na którym dziadkowie od rana łowią belony na spławiki. Łowimy pod samym klifem , zresztą doświadczone oko od razu wykryje dobre miejsca , ( mnóstwo kamieni ). Osobiście jezdziłem z samego rana, brania w zależności od dnia są dość częste, z tym że sporo rybek po tańcu na ogonie spada. Ciężko tu polecić konkretną godzinę, ryby te praktycznie łowione są przez cały dzień, nieraz lepsze brania są z rana , innym razem wieczorem lub w południe. Wiem jedno jak ktoś raz pojedzie na belonę , ten będzie ją łowił co roku. Co do ilości łowionych ryb to jest różnie , nigdy nie wracałem do domu o kiju, w dobry dzień można nałowić ich naprawdę dużo , ręka długo boli od rzucania i holowania. Dodam że osoby zabierające rybki do domu powinny albo mieć przy sobie sznur do podwieszania ryb lub przypiętą siatkę wędkarską. Ułatwia to bardzo łowienie, nie trzeba za każdym razem wychodzić z wody na brzeg, po odhaczeniu ryby albo ją wypuszczamy lub wsadzamy do siatki i możemy szybko wykonać następny rzut. Dlaczego o tym piszę , ryby te pływają w ławicach i gdy napłynie ławica możemy w krótkim czasie powalczyć z kilkoma rybkami , ławica się przesunie i czekamy na nią nieraz długo. Wielu wędkujących uzbraja błystki w dodatkową kotwice na np. przyponie kilku centymetrowym, osobiście tego nie praktykuje gdyż skraca to rzut, a ryb i tak się sporo łowi i tak bez tego. Pozdrawiam i może spotkamy się na miejscu Very Happy
motyl
Wędkarz

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 12:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o orłowski klif czy macie jakieś inne miejsce na mysli? Laughing
Powrót do góry
Arek Gd.
Wędkarz

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

motyl napisał:
Chodzi o orłowski klif czy macie jakieś inne miejsce na mysli? Laughing

Jak najbardziej ten. Very Happy
motyl
Wędkarz

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piekne miejsce - jak dodać do tego walczacą belonę ! Ach aby do maja !

pozdrawiam i do zobaczenia pod klifem Razz
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Morze nasze morze :) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9

Skocz do: