Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kontrole straży rybackiej
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
toni

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2012 11:23    Temat postu: Kontrole straży rybackiej Odpowiedz z cytatem

W moim przekonaniu straże rybackie naginają regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, w moim przypadku na rzece Wierzycy w okolicy Kościerzyny. dotyczy to zarówno SSR jak i ZSR.Strażnicy Ządają aby ryby przechowywać w siatkach, dotyczy to płotek. Otoż regulamin na ten temat mówi wyrażnie , że w siatkach obowiązkowo należy przechowywać ryby objęte limitem ilościowym.Takie ryby ,jak n.p. płoć nie jest objęta limitem ilościowym, a limitem wagowym.W ziązku z powyższym straże nie mają prawa karac za to "przewinienie". Co innego etyka wędkarska. Na powyższy temat wypowiadał się i profesor Radecki na łamach Wędkarza Polskiego,jak i radca prawnyPZW na łamach Wiadomości Wędkarskich. Obaj Panowie stwierdzili jednoznacznie ,że ryby nie objęte limitem ilościowym nie muszą być obowiązkowo przechowywane w siatkach wękarskich. Więc polecam strażnikom przed przystąpieniem do kontroli uważnie przeczytać regulaminy i przepisy dotyczące wękarstwa ,aby potem uniknąć kontowersji nad wodą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maryaChi
Moczykij

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2012 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zgadzam się z tobą. Zacytujmy regulamin:

Cytat:

7. Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk :
7.1. W ciągu tygodnia / od poniedziałku do niedzieli / :
- głowacica 1 szt.
7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 - 24.00 /
- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, troć i łosoś / łącznie / 2 szt.
- boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, sandacz, szczupak, brzana /
łącznie / 3 szt.
- pstrąg tęczowy i pstrąg źródlany / łącznie / 4 szt.
- sieja, węgorz, lin / łącznie / 4 szt.
- świnka, certa / łącznie / 5 szt.
- jaź, kleń / łącznie /10 szt.
Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie moŜe przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.
8. Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyŜej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby.

Czy uważasz, że punkt ósmy nie dotyczy limitu ilościowego? Czy 5kg to nie ilość ryb? 5kg w przypadku płoci to jej limit ilościowy.

Punkt nakazujący trzymanie w siatce ryb zgodnie z limitem ilościowym ma na celu jasne określenie czy nie przekroczyłeś limitu.

W przypadku szczupaka ten limit to 2 sztuki, w przypadku płoci 5kg. Nie ma znaczenia, że punkt siódmy mówi dokładnie o wprowadzaniu limitów ilościowych, bo pośrednio mówi o tym również punkt ósmy. Z kolei punkt 3.5:

Cytat:

3.5. Ryby w stanie Ŝywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, naleŜy
przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. KaŜdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym Ŝe zabrania się przechowywania Ŝywych ryb dłuŜej niŜ 24 godz.

Mówi ogólnie o limicie ilościowym (nie zaznaczając, że chodzi tylko o punkt 7, punkt 8 również dotyczy limitu ilościowego), dlatego nie wolno trzymać płoci poza siatką.

Ogólnie dziwię się, że postulujesz za trzymaniem jakiejkolwiek poza siatką. Po co to robisz? Jak chcesz rybę zabić to ją zabij szybko. Trzymanie zwierząt wodnych poza nią można w pewnym sensie zakwalifikować jako znęcanie się nad nimi, dlatego absolutnie nie dziwię się strażnikowi.

Nawet jeśli sąd najwyższy uzna, że punkt ósmy (dot. 5kg) to nie limit ilościowy, jest to tylko interpretacja prawnicza. Gwarantuje ci, jako, że dobrze znam kilku prawników (głównie adwokackim), że twoja interpretacja nie jest ani poprawna ani niepoprawna z punktu widzenia prawnego i tylko od sądu będzie zależeć czyją uzna stronę, bo jest tu faktycznie zgrzyt jeśli chodzi o interpretacje. Zanim jednak rzucisz żywą rybę na trawnik, puknij się w głowę i zastanów jak by ci się oddychało pod wodą przez najbliższe pół godziny.
Powrót do góry
toni

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 6:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sę z tobą co do limitów ilościowych od pkt 1do pkt 7, natomiast pkt 8 nie mówi i limicie ilościowym a mówi o limicie wagowym. To napewno potwierdził by nie tylko sąd najwyższy ale każdy sąd.To według Ciebie kolego opinie takich fachowców prawa wodnego czy z zakresie ustaw o ochronie przyrody i ustawy o rybactwie śródlądowym, jakim jest np jest prof Radecki są niewiarygodne.Ponadto prof Radecki jest biegłym sądowym SN i chyba swojej opini wydanej wcześniej by nie zaprzeczył
Powrót do góry
maryaChi
Moczykij

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 8:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakbyś ukończył szkołę średnią bez ściągania, tylko ze zrozumieniem, nie miałbyś problemu z tłumaczeniem słowa ilość. Przytoczę ci jednak bezpośrednie tłumaczenie słownika języka polskiego PWN:

ilość «wielkość tego, co może być mierzone lub ważone»

5kg to absolutnie, bez wątpienia i definitywnie wielkość, określająca ilość materii w gramach. Nie ma czegoś takiego w regulaminie PZW jak limit wagowy czy limit liczbowy (tak - 2, 5, 10, 128 to są liczby a nie stricte ilość, jak chcesz być bardzo dokładny i dzielić na liczby, masę, objętość i długość). Istnieje dzienny (bądź tygodniowy) limit ilościowy, który definiowany jest przez liczbę ryb, którą możesz złowić jednego dnia (tygodnia), lub przez łączną wagę osobników jednego gatunku.

Tyle na temat teorii oraz języka polskiego. Meritum tu jednak powinno skupić się na rzucaniu żywych ryb na piach, trawnik, do worka czy wiadra. To, nawet jeśli szanowny redaktor, profesor i inne przytoczone przez ciebie "autorytety" (celowo w cudzysłowie) uznają za słuszne i zgodne z ich interpretacją regulaminu (tak, to jest ich interpretacja), powinno być definitywnie zakazane - na pewno w przypadku ryb objętych limitem masowym i liczbowym !!

Tak, jestem bardzo złośliwy wobec ciebie. Nie mogę jednak zrozumieć, czemu chcesz żywe ryby trzymać poza ich naturalnym środowiskiem.
Powrót do góry
toni

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno się z Tobą zgodzić, ja jednak bede obstawał przy swoim W regulaminie nie jest,że można złapać np 50 płoci i ani jednej więcej. regulamin określa wyrażnie ,że dzienny limit wynosi 5 kg.A szkołe srednią i nie tylko udało mi sie skończyć bez ściągania, i jakoś nie mam problemu że zrozumieniem znaczenia słów języka polskiego.Limity wagowe istnieją i to nie tylko w wędkarstwie ale i np w transporcie i jeszcze w wielu innych dziedzinach. Co do etyki wędkarskiej,to podzielam Twoje zdanie.Natomiast wedlug Twojego toku rozumowania nie można by było łapać ryb na t.z. "żywca",ponieważ łapanie na rybki objęte limitem ilościowym jest zabronione . natomiast na gatunki ryb objętych limitem wagowym jest dozwolone i tego żywca nie trzyma się w siatkach a dozwolone jest trzymanie np w wiaderkach i jest to zgodne z regulaminem. Z tego wynika ,że trzymanie np płoci, karasi jest dozwolonew wiaderkach.
Powrót do góry
maryaChi
Moczykij

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2012 8:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Natomiast wedlug Twojego toku rozumowania nie można by było łapać ryb na t.z. "żywca",ponieważ łapanie na rybki objęte limitem ilościowym jest zabronione . natomiast na gatunki ryb objętych limitem wagowym jest dozwolone i tego żywca nie trzyma się w siatkach a dozwolone jest trzymanie np w wiaderkach i jest to zgodne z regulaminem. Z tego wynika ,że trzymanie np płoci, karasi jest dozwolonew wiaderkach.

Znajdź mi więc zapis mówiący o zakazie połowu na jakiekolwiek niebędące pod ochroną ryby (karp, lin etc. 50cm nie jest pod ochroną, a jest objęty limitem "ilościowym" w twoim rozumieniu). Waga to wielkość określająca masę, a masa to oczywiście również ilość.

Kolega jeździ na sumy na zalew rybnicki. Jego ulubiona przynęta to karpie 35-40cm. Wolno mu czy nie?

Podpowiedź:
Nie ma w regulaminie zapisu zakazującego połowu na ryby objęte limitem sztuk w ciągu dnia.

Teraz przykład (hipotetyczny) nr 1. Pojechałem na szczupaki, zamierzam dwa największe wziąć do domu, ponieważ mam ochotę na super niedzielny obiad oparty na świeżej rybie w rodzinnym gronie.

Tak więc pojechałem i po dwóch godzinach złowiłem dwie sztuki - 75cm i 62cm. Myślę sobie, ok - mam już to co zaplanowałem. Nie chcę jeszcze jednak jechać do domu, bo pogoda piękna a szczupaki gryzą. Złowione sztuki trzymam regulaminowo w siatce. Traf sprawia, że pod koniec mojej wyprawy chwyta szczupak 78cm. Co więc robię?

Wypuszczam "malucha" 62cm i zabieram nową sztukę 78cm.

Teraz przykład nr 2. Analogicznie do przykładu 1) pojechałem na płotki. Chcę zabrać tyle ile złowię oraz pozwoli mi regulamin. Płoć bierze świetnie, po 6 godzinach mam już ich bardzo dużo. Biorę więc wagę - 4.996kg. Uff, ale fart. Nie złamałem regulaminu. Nie mogę już dokładać do wora. Pogoda piękna, ryba bierze, więc zostaję dalej wędkować. W punkt nęcenia wchodzi nagle piękna płoć - sztuki 0.5-1.0kg. Rewelacja.

Wielka szkoda, że muszę zabrać same 15cm sztuki. Leżą sobie w krzakach dogorywające. A może po prostu część trupów "wypuścić" do wody spowrotem (C&R yeaah!!!!) ? Albo nie! Zrobię inaczej. Te piękne duże sztuki zaczne pakować do siatki. Jak przyjdzie strażnik, powiem mu, że te w krzakach to tak już leżały jak przyszedłem i nie są moje.

Po to masz między innymi trzymać ryby w siatce, żeby kontrolujący mógł na 100% stwierdzić czy łowisz regulaminowo. Poprawna kontrola to między innymi kontrola zawartości siatki wędkarskiej. Tak siatki, nie pobliskich krzaków, trawników czy worków na śmieci.
Powrót do góry
toni

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2012 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kolego, ze nie jesteś strażnikiem rybackim, bo interpretujesz prawo i regulamin jak Tobie wygodnie, wg Ciebie to strażnik powinien kontrolować tylko to co masz w siatce i czy jest to zgodne z regulaminem. Otóż nie za te trupki w krzakach również odpowiadasz i za wszystkie śmieci , które są na Twoim stanowisku i w obrębie jego, niezaleznie czy są to Twoje śmieci czy poprzednika . Strażnik ma prawo kontroli rownież to co Masz na haku, czym zanęcasz.Ma prawo mnie ukarać za to że trzymam ryby w trawie czy krzakach ,ale nie ma prawa karac za to, że trzymam ryby(objete limitem wagowym) w wiaderku czy sadzyku. Nie spotkałem się jeszcze aby ktoś używał jako przynęty karpia Spotkałem się z przypadkami używania leszcza jako przynęty. Ale to również kwestia etyki wędkarskiej
Powrót do góry
maryaChi
Moczykij

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2012 10:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powtarzam jeszcze raz, przytocz mi punkt zabraniający łowienia na wymiarowego lina czy nawet szczupaka poza jego okresem ochronnym. Nie znasz regulaminu i próbujesz go interpretować. Ja go chociaż znam.

Oczywiście, że strażnik ma prawo ukarać cię za ryby w krzakach. Mało tego, całkowicie to popieram, dlatego ja trzymam ryby w siatce a nie w krzakach.

Swoją drogą, trzymałeś te płotki w sadzyku żywcowym? :/ Skąd ten pomysł w kwietniu?

I przestań mi tu ciągle mówić o jakimś wymyślonym przez ciebie limicie wagowym. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO w RAPR. Waga to miara masy, także pisz już lepiej limit masy jak chcesz coś swojego wymyślać. Ilość z kolei to wielkość opisująca coś co da się zmierzyć lub ZWAŻYĆ!!!!! także ten twój wymyślony limit wagowy to również limit ilościowy. Nie możesz się pogodzić z językiem polskim? Weź w końcu za pewnik, że kilogramy, gramy, tony uncje opisują ILOŚĆ.

Dla przypomnienia:

ilość «wielkość tego, co może być mierzone lub ważone»
Powrót do góry
Niedzwiadek833
Kandydat na wędkarza

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2012 15:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolego toni, jak widać z twoich wypowiedzi kłania się czytanie ze zrozumieniem.
Cytat:
8. Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby.

Jest tam jak byk napisane "o ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby" w związku z tym jest to limit ilościowy, więc obowiązuje Cię przechowywanie ryb w siatkach.
Powrót do góry
maryaChi
Moczykij

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2012 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedziwadek bedzie ciezko przetlumaczyc po polsku niestety. Ale pal licho regulamin. Toni chce trzymac zywe ryby nie wiadomo gdzie i jeszcze oburza sie ze straznicy sie "czepiaja"..

Ciekawe jakby tak jego policjanci podczas kontroli drogowej wsadzali do wiadra z wodą Twisted Evil
Powrót do góry
radoss79
Moczykij

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 5:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wlasciwie jaka jest roznica pomiedzy wiadrem z woda a siatka w jeziorze ?
Oczywiscie poza tym ze ciezko bedzie wcisnac rybe np 50 cm do wiadra o takiej srednicy

Nawiazujac do maryachi : Niechcialbym tez zeby policjanci podczas kontroli wrzucali mnie najpierw do siaaty a nastepnie do jeziora Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Niedzwiadek833
Kandydat na wędkarza

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radoss79 napisał:
A wlasciwie jaka jest roznica pomiedzy wiadrem z woda a siatka w jeziorze ?

A mianowicie rużnica jest taka, że trzymając ryby w wiadrze, ryby pływają w małej ilości wody, zużywają z niej tlen i w końcu się duszą. Trzymając ryby w siatce ryby maja cały czas cyrkulację wody i cały czas maja tlen i się nie duszą.
Taka jest różnica.
Powrót do góry
chavezz
Moczykij

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Głupoty opowiadacie,ale nie dziwota naukowców tu nigdy nie brakowało.Jeszcze mi się nie zdarzyło aby kontrolujący mnie przyczepili się do tego,że nie trzymam np.okonków które mam zamiar zabrac w siatce w wodzie.Jak będę chciał to mogę sobie na sznurku przy pasku przyczepic albo na lince powiesic i suszyc na słońcu byle nie żywe.I to wszystko w temacie bo ciężko polemizowac z tym co wszystkie przepisy ma w 1 palcu,a nad wodą ciężko go zobaczyc.Ryby objęte limitem wagowym i ilościowym mogą mi z kieszeni wystawac !
Powrót do góry
jarry
Site Admin

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miarą człowieczeństwa jest jego szacunek do zwierząt także do pokonanych ....i tu myślę o rybach.
radoss79
Moczykij

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedzwiadek : Świetne wytłumaczenie , dziękuję .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: