Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Górny wymiar ochronny.
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rawenius
Wędkarz

PostWysłany: Pią Gru 23, 2011 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem jak najbardziej za wprowadzeniem górnego wymiaru. I tak patrząc kilka lat wstecz dokonała się rewolucja (pamiętam jak wymiarem szczupaka było 40cm a limit 4szt.), ale owa rewolucja nie dokonała się w umysłach starych zapyziałych gumofilców. Co z tego, że zostałby taki wymiar wprowadzona jak i tak duża grupa "wędkarzy" nie zważa na obecne wymiary i limity. I wg mojej opinii za stan wód ponoszą winę sami wędkarze. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją kiedy był zbierany niewymiarowy szczupak, albo słyszałem obelgi kiedy wypuszczałem złowioną rybę. Dlatego mam wyj... i lubię czasem poprzeszkadzać takimż osobnikom Twisted Evil
Magik
Moczykij

PostWysłany: Sob Gru 24, 2011 0:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minus napisał:
kolega Magik nie ma racji że materiał genetyczny jest gorszy u dużych ryb, jest on bardzo dobry i należy go chronić między innymi poprzez górny wymiar ochronny

Może rozwiniesz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Minus
Wędkarz

PostWysłany: Sob Gru 24, 2011 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magik napisał:
Minus napisał:
kolega Magik nie ma racji że materiał genetyczny jest gorszy u dużych ryb, jest on bardzo dobry i należy go chronić między innymi poprzez górny wymiar ochronny

Może rozwiniesz?

wystarczy przeczytać opinię ichtiologa która jest pod petycją, czytałem też wiele wypowiedzi innych ichtiologów którzy twierdzą że duże okazy ryb posiadają bardzo silny i zdrowy materiał genetyczny
Minus
Wędkarz

PostWysłany: Sob Gru 24, 2011 10:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak czy inaczej ja jestem za wprowadzeniem górnego wymiaru, nie tylko dlatego że uważam że duże ryby są dobrymi reproduktorami ale również dlatego że nie widzę sensu zabijania np. metrowego szczupaka aby go zjeść. Mięso jest po prostu niesmaczne, a czasy suszenia trofeów chyba już minęły
petros
Wędkarz

PostWysłany: Sob Gru 24, 2011 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Duzy szczupak musi byc w kazdej wodzie w ilosci pozwalajacej go lowic regularnie. Nie chodzi tu tylko o to, ze jest niesmaczny, czy daje wiecej ikry (duze szczupaki to glownie samice). Duzy szczupak to "czysciciel" wody. Eliminuje ryby wieksze, ktore dla szczupakow 40cm sa nieosiagalne. Woda dzieki temu nie jest zachwaszczona. Nie jestem super z biologii, ale pamietam ze dla utrzymania zdrowej populacji potrzebana jest wymiana genow ososbnikow z roznych szczebli wiekowych.
Powrót do góry
Magik
Moczykij

PostWysłany: Nie Gru 25, 2011 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minus napisał:

wystarczy przeczytać opinię ichtiologa która jest pod petycją

Dlatego nie lubię WŚ, zamiast zamieścić pełną opinie to każą tobie kupić pismo. Skoro im tak zależy na tej sprawie to czemu bezinteresownie tego nie zrobią. To co jest umieszczone pod petycją nic mi nie mówi.
Ty nie widzisz sensu zabijania metrowego szczupaka, a mi to szczerze mówiąc bez różnicy. Sam mało co ryb jadam, a w tym roku więcej chodziłem nad wodą bez wędki niż będąc na rybach. Tobie może taka ryba nie smakować, a innym będzie, więc argument o smaku mięsa jest zbyt osobisty.

DO Petros'a:
Zgadzam się, tyle że nadal pytam, jak wprowadzając górny wymiar ochronny chcesz sprawić by w tej wodzie pojawiły się te metrowe szczupaki? Sam górny wymiar nie pomoże, gdyż będzie chronił ryby których zazwyczaj nie ma.
Dlatego całą tą petycję uważam za półśrodek, przez niego nic wartościowego się nie osiągnie, bo będzie to martwy przepis, zarówno pod względem że nikt nie będzie go pilnował (choćby w naszym okręgu) jak i będzie chronić ryby których nie ma.

Cała ta akcja jest typowo polska. Wszyscy chcą by od razu było lepiej, i nie rozumieją że systematyczne stawianie małych rozważnych kroków pozwoli zbudować porządne fundamenty (zwiększać stopniowo dolne wymiary ochronne), a później dopiero powinno się wprowadzać ochronę okazów.
Powrót do góry
Minus
Wędkarz

PostWysłany: Nie Gru 25, 2011 14:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to powiedz Magik co według ciebie powinno się zrobić aby było więcej ryb, bo narazie każdy pomysł spotyka się z krytyką.
WM
Wędkarz

PostWysłany: Nie Gru 25, 2011 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magik napisał:

Dlatego całą tą petycję uważam za półśrodek, przez niego nic wartościowego się nie osiągnie, bo będzie to martwy przepis, zarówno pod względem że nikt nie będzie go pilnował (choćby w naszym okręgu) jak i będzie chronić ryby których nie ma

Magik napisał:

Oczywiście proszę w dyskusji nie wchodzić na pole kontroli nad wodami, bo wszyscy wiedzą jaki jest jej stan i nie jest to temat dyskusji.

Magik piszesz, żeby nie zawracać tematu do skuteczności kontroli nad wodą, a sam się do tego odwołujesz?
Pełno jest martwych przepisów, których nikt się nie trzyma, a Ciebie górny wymiar tak denerwuje? Dlaczego?
Powiem Tobie szczerze, że kiedyś taki święty nie byłem i zabierałem wszystkie ryby w tym i ponad metrowe szczupaki i teraz nie uważam by to było dobre, bo nie dość, że smak tak dużego szczupaka jest fatalny to najnormalniej w świecie szkoda tak dużej sztuki! Piszesz, że tak dużych ryb nie ma lub jest mało i dlatego nie warto ich chronić? Mi się wydaje, że właśnie dlatego powinno się pilnować i zakazać wyławiania tak dużych sztuk Exclamation
Powrót do góry
petros
Wędkarz

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak mi sie jakis czas temu obilo o uszy od znajomego mysliwego, ze ponoc w myslistwie istnieje cos takiego jak "wymiar ochronny-wiekowy" dla zwierzat do odstrzalu i nie zabijaja starych osobnikow, jesli sie myle to prosze o poprawienie mnie.
Powrót do góry
Magik
Moczykij

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minus: Napisałem już kilka razy- zwiększyć dolny wymiar ochronny.

WM: Denerwuje mnie raczej jego bezcelowość w poprawie stanu wód, gdyż jak to już kilka razy podkreślałem, MOIM zdaniem więcej dobrego przyniesie zwiększenie dolnych limitów a nie wprowadzenie górnego.
O boleniu też wszyscy mówią że jest niesmaczny, moim zdaniem wystarczy odpowiednio go przyrządzić by był dobry. Tak jak pisałem już wcześniej, argument smaku jest irracjonalny, bo smak jak i gust każdy ma inny.
Co do ochrony dużych sztuk, ja nie pisze że nie mamy ich chronić, każdy niech chroni te duże sztuki według własnego mniemania. Nie smakuje Ci taka ryba? To ją wypuść! Cały czas podkreślam że mi nie chodzi o to że jestem przeciwny ochronie okazów, lecz jestem przeciwny przepisowi który nie wniesie nic do stanu naszych wód. I napisze to jeszcze raz i będę pisał za każdym razem. MOIM zdaniem należy chronić przede wszystkim ryby średnie, by mogły od swoich narodzin odbyć kilka tarł, to pozwoli zwiększyć ogólną populację danego gatunku i większą szanse na pojawienie się okazów.
Powrót do góry
Niedzwiadek833
Kandydat na wędkarza

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magik napisał:
Dlatego nie lubię WŚ

Magik WŚ przynajmniej próbuje chronić to co jeszcze pozostało w naszych wodach, bo PZW i WW niestety ale tylko się szczycą jakie to mamy rybne łowiska w naszym kraju i każą sobie słono płacić za możliwość posiedzenia z kijem nad wodą.
Magik napisał:
jestem przeciwny przepisowi który nie wniesie nic do stanu naszych wód.

W takim razie jak chcesz chronić ryby w naszych jak nie przepisami?
Będziesz chodzić i tłumaczyć każdemu wędkarzowi co wolno a czego nie?
Magik napisał:
MOIM zdaniem należyał chronić przede wszystkim ryby średnie,

Raczej powinno się chronić cały rybostan a nie tylko wybrane roczniki z gatunku.
Magik napisał:
MOIM zdaniem więcej dobrego przyniesie zwiększenie dolnych limitów a nie wprowadzenie górnego.

I w tym momencie będzie jeszcze więcej kłusowników w szeregach PZW. Już jest ich 70 tysięcy.
Powrót do góry
granddm
Wędkarz

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magik napisał:
więcej dobrego przyniesie zwiększenie dolnych limitów a nie wprowadzenie górnego.

W pelni sie zgadzam.

Poza tym zastanawia mnie, czy Ci ktorzy sie z tym nie zgadzaja, od czasu do czasu lubia sobie wziac mala "smaczna sztuke" (np. lina 25cm) czy tez po prostu chca wspomoc ochrone wod. Przeciez jesli srednie ryby beda odpowiednio chronione, to zawsze jakis duzy osobnik sie uchowa, wiec zawsze bedzie szansa zlowienia metrowego szczupaka, czy 25kg karpia. W gestii wedkarza wypuszczenie lub wziecie takiej sztuki. Nie bede wspominal o kwestii ochrony wod i odlowow kontrolnych bo odbiega to od tematu, choc jasnym jest ze jest ona nieodlaczna w kontekscie omawianej sprawy.

Tak czy siak, bylbym naprawde ze zwiekszeniem dolnego wymiaru, zeby nie pozbawiac duzej ilosci mlodych osobnikow odbycia wielokrotnego tarla, bo lepiej jest jak kilkadziesiat linow 30centymetrowych sie wytrze (notabene jest ich nawet kilkaset w przecietnym jeziorze), niz kilka linow o wymiarze powyzej 60cm. W ktorym przypadku wiecej materialu genetycznego zostanie wygenerowanego?
Powrót do góry
WM
Wędkarz

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

granddm napisał:

Tak czy siak, bylbym naprawde ze zwiekszeniem dolnego wymiaru

Ja także, ale za wprowadzeniem górnego też! Czemu to szkodzi?
granddm napisał:
lepiej jest jak kilkadziesiat linow 30centymetrowych sie wytrze (notabene jest ich nawet kilkaset w przecietnym jeziorze), niz kilka linow o wymiarze powyzej 60cm. W ktorym przypadku wiecej materialu genetycznego zostanie wygenerowanego?

Oczywiście, że więcej będzie narybku z ryb około wymiarowych niż dużych, bo te ostatnie nie są chronione i jest ich mniej!!!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: