Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Okoń, czy potrzebny jest wyższy wymiar i okres ochronny?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Okoń, czy potrzebny jest wyższy wymiar i okres ochronny?
Tak 18 cm i okres ochronny od 1 marca do 30 kwietnia
60%
 60%  [ 20 ]
Tylko wymiar 18 cm
21%
 21%  [ 7 ]
Tylko okres ochronny od 1 marca do 30 kwietnia
3%
 3%  [ 1 ]
Nie, to zły pomysł
15%
 15%  [ 5 ]
Wszystkich Głosów : 33

Autor Wiadomość
wujas007
Site Admin

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 10:28    Temat postu: Okoń, czy potrzebny jest wyższy wymiar i okres ochronny? Odpowiedz z cytatem

Jak w temacie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wędkarz87
Gość

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomimo tego że okonie stanowią dla mnie tylko i wyłącznie rzadki przyłów,jestem w 100% za pierwszą opcją!

Na marginesie dodam że warto było by wprowadzić górne wymiary ochronne ale to sprawa na osobny wątek.
Powrót do góry
baloonstyle
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi ręce opadają jak widzę takie akcje. Rybek nie jadam ale zamiast podwyższać limity, wprowadzać okresy trzeba się wsiąść za ryboli i kłusoli.
Czemu zawsze ogranicza się wędkarzy hobbystów?
My nie robimy krzywdy naszym łowiskom a wiecznie się nas ogranicza.Czym jest dziadek który weźmie pięć okonków małych, w tym samy czasie rybol, albo kłusol wyciąga ich setkę, ale to u nas podnosi się jakieś limity i wymiary.
Dajcie wędkarzom wędkować a weźcie się za poważne rzeczy.
Co roku większe składki i nowe ograniczenia, to chyba nie w ten sposób powinno działać.
Powrót do góry
wind
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TAK Exclamation Drapieżniki trzeba chronić i to wszelkimi metodami. Przed kłusolami i rybakami ale też i pazernymi wędkarzami.

Forum Wędkarskie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
baloonstyle
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wind napisał:
TAK Exclamation Drapieżniki trzeba chronić i to wszelkimi metodami. Przed kłusolami i rybakami ale też i pazernymi wędkarzami.

Tak trzeba ale nie przed pazernymi wędkarzami.
Ja rybek nie zabieram więc mam to gdzieś , ale na pazernym wędkarzu limit o kilka centymetrów w górę i tak nic nie zmieni bo jak ma zabrać wszystko z nad wody to i tak zabierze.Nie ma co mówić że wtedy straż go doceni, bo u nas straż spotkać nad wodą to jak chińczyka na środku Sahary.
Trzeba ograniczyć ryboli i tępić kłusoli.
Osobiście wolę żeby wędkarz zabrał pięć niewymiarowych rybek niż rybol ma je sprzedać i dostać za nie 20 zł.
Wędkarzy z głowa na karku i tak i tak dobrze wiedza co zabrać a co nie podwyższenie wymiaru nic nie zmieni, i nikogo nie ochroni.
Powrót do góry
WM
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ty temacie jestem ZA, a poprzedni komentarz przeniosłem w osobny temat. Mam nadzieje, że władze PZW zaczną łaskawie Evil or Very Mad odpowiadać na pytania, bo w końcu to oficjalne forum PZW o.Gdańsk Exclamation

Ostatnio zmieniony przez WM dnia Sro Paź 12, 2011 18:55, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
michal80
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 18:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się podoba pomysł podwyższenia wymiaru i wprowadzenia okresu ochronnego. Jednak, wydaje mi się, tak jak koledzy wspomnieli, że powstanie martwy przepis - uczciwi wędkarze nie połowią sobie, a kłusole i pseudowędkarze i tak będą łowić nie zważając na nic.

Jeżeli chodzi o mnie - wypuszczam złowione przeze mnie rybki. Zresztą w okresie gdy okoń ma tarło, ja w tym czasie poluje na kropki.
aress
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie jestem przeciwny podniesieniu wymiaru ochronnego do 18 cm, okres ochronny jak najbardziej. Zastanowił bym się na wprowadzeniu wymiaru ochronnego dla okoni powyżej np. 35 cm.
Jak ktoś mi w sensowny sposób wytłumaczy czemu ma służyć podniesienie wymiaru do 18 cm. Mięsiarze i tak będą go mieli w du....
Wprowadził by też zakaz spinningowania w okresie ochronnym na wodach nizinnych - szczupak, sandacz mają okres ochronny, okoń by też miał i skończyły by się tłumaczenia że łowię jazie, klenie itp.
Jeżeli chcemy chronić okonie to twórzmy przepisy które będziemy w stanie egzekwować.
Powrót do góry
Kazior
Wędkarz

PostWysłany: Sro Paź 12, 2011 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Oczy wiście! że podnieść wymiar ochronny i wprowadzić okres ochronny, ale do tego zacząć egzekwować wykonanie tych przepisów. Nie zaszkodziło by wprowadzenie limitu dziennego. Przecież podniesienie wymiaru ochronnego przez ZO nie musi trwać wiecznie, zawsze można go zmniejszyć (oby nie był niższy niż mówi Ustawa o Rybactwie Śródlądowym). Niech PSR i SSR nie ograniczają się tylko do sprawdzania opłat, ale także warto by sprawdzić zawartość plecaków!
Baloon rybki chronić trzeba szczególnie przed pazyrnymi wędkarzami, bo pod przykrywką "sportu amatorskiego" napełniają lodówki swoje i swoich znajomych. Ja już różne dziwactwa nad wodą widziałem i widzę że musi minąć ze 20lat aż się zmieni mentalność ludzi. Baloon piszesz że trzeba tępić kłusoli, a kimże innym jest "wędkarz" notorycznie łamiący przepisy mówiące o ochronie poszczególnych gatunków ryb, bo dla mnie nikim innym jak KŁUSOWNIKIEM! Zgodzę się z Tobą że brakuje kontroli nad wodą i właśnie przez takie działania ludziska przywykli do tego że zabieramy do domu wszystko co złowiliśmy, choćby już nikt w domu nie mógł patrzeć na rybie mięso (może sąsiad jeszcze da radę?).
W krajach gdzie wędkarstwo nie jest metodą na napełnienie lodówki, jakoś nie brakuje ryb w łowiskach - a może naczytałem się za dużo opowieści o wędkarskich eldoradach w Szwecji czy Irlandii.
Pozdrawiam.
baloonstyle
Wędkarz

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 6:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazior napisał:
Witam!
Oczy wiście! że podnieść wymiar ochronny i wprowadzić okres ochronny, ale do tego zacząć egzekwować wykonanie tych przepisów. Nie zaszkodziło by wprowadzenie limitu dziennego. Przecież podniesienie wymiaru ochronnego przez ZO nie musi trwać wiecznie, zawsze można go zmniejszyć (oby nie był niższy niż mówi Ustawa o Rybactwie Śródlądowym). Niech PSR i SSR nie ograniczają się tylko do sprawdzania opłat, ale także warto by sprawdzić zawartość plecaków!
Baloon rybki chronić trzeba szczególnie przed pazyrnymi wędkarzami, bo pod przykrywką "sportu amatorskiego" napełniają lodówki swoje i swoich znajomych. Ja już różne dziwactwa nad wodą widziałem i widzę że musi minąć ze 20lat aż się zmieni mentalność ludzi. Baloon piszesz że trzeba tępić kłusoli, a kimże innym jest "wędkarz" notorycznie łamiący przepisy mówiące o ochronie poszczególnych gatunków ryb, bo dla mnie nikim innym jak KŁUSOWNIKIEM! Zgodzę się z Tobą że brakuje kontroli nad wodą i właśnie przez takie działania ludziska przywykli do tego że zabieramy do domu wszystko co złowiliśmy, choćby już nikt w domu nie mógł patrzeć na rybie mięso (może sąsiad jeszcze da radę?).
W krajach gdzie wędkarstwo nie jest metodą na napełnienie lodówki, jakoś nie brakuje ryb w łowiskach - a może naczytałem się za dużo opowieści o wędkarskich eldoradach w Szwecji czy Irlandii.
Pozdrawiam.

Na pewno się nie naczytałeś tylko tak jest. Sam mieszkałem w Szkocji i część rodziny mam w Norwegii. Tam jest inna kultura, wędkarstwo to typowo hobby, jak piłka nożna i szachy.
Osobiście dziadka na emeryturze który zabiera kilka rybek bez wymiaru nie uważam za kłusola. Wiem jakie są realia dziadków na wsiach i taki dziadzio to znikome zło przy rybolach i gościach co sami stawiają sieci albo walą prądem po wodzie.
Nie rozumiem tej sytuacji, że co roku składka wyższa i coraz więcej ograniczaj. Powinno być na odwrót.
chodząc na hale targowa ręce opadają, już nie wspomnę rynków gdzie szczupak 20 cm to rarytas i jest ich cała masa.
Rynki są w trójmieście prawie co dziennie i każdego dnia mają świeże rybki.Policzcie sobie ile to daje ryb bez wymiaru w tygodniu, a tu ktoś chce limit nałożyć wędkarzom którzy albo nic nie biorą albo maja łeb na karku i z rozumem patrzą na wielkości ryb.
Kto teraz bierze bez wymiaru i w okresie ochronnym ten dalej będzie tak robił.To ograniczenie trafia w Nas wędkarzy z głowa którzy i tak i tak często biorą okonki od 20 cm( albo więcej) w górę.
Z okresem ochronnym to może i ok, tylko co w tym okresie łapać?
Ja kupuje pozwolenia żeby jeździć na rybki od stycznia do grudnia.Może lepiej wprowadzić pozwolenia kwartalne.Ktoś kto nie ma dostępu do górskich rzek to co ma łapać jak okresy najpopularniejszych wód z najpopularniejszymi drapieżnikami to :
- boleń - 1 styczeń do 30 kwiecień
- sandacz - 1 styczeń do 31 maj
- szczupak - 1 styczeń do 30 kwietnia
i jak dojdzie jeszcze okoń to po spinningista ma kupować pozwolenie na pierwszy kwartał roku?
Tak można łapać pstrąga, troć ale to wiąże się u większości z dodatkowym pozwoleniem górskim, oraz inwestycja w kolejny sprzęt.
Czyli po raz kolejny wędkarze jako najbardziej etyczna grupa ludzi eksploatująca wody dostaje najbardziej po plecach.
To po to płacimy składki żebyśmy wiecznie byli ograniczani, bo wydaje mi się że po to żeby całe chamstwo ryboli i czubków odławiających rybki wszystkim tylko nie wędkami wyganiać z wód.
No ale nie po raz kolejny może wejść przepis który jest w brew logice.
Powrót do góry
Kazior
Wędkarz

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baloon nie chcę robić z siebie upierdliwego fanatyka, ale co do zabierania ryb bez wymiaru przez dziadka emeryta: dziadek zabiera kilka ryb np 5, jeździ dajmy na to 50 razy w roku (liczę po minimum) to nam daje 250 rybek nie wymiarowych w roku przez tylko jednego "dziadka", a nasz związek to w znacznej części tacy właśnie "dziadkowie" co to płacą mniej składek. Jedną ulgę już dostał, a Ty uważasz że należy mu się kolejna ulga?? Problem nie leży tak naprawdę w cyfrach, a w tym o czym pisałeś: w kulturze!! Dziadek zabiera co może, na to patrzy syn, wnuk, inni wędkarze. Patrzą i myślą skoro on tak robi to czemu my nie możemy - a co tam bierzem sandałki po 30 cm, okonki po 10 cm (zmielone najlepsze) a szczupaka 40cm to się nadepnie dwa razy i będzie miał wymiar. I taki młynek w nieskończoność? Skoro ludzie nie mają szacunku do zasobów naszych wód to może niech prawo ich tego nauczy, wprowadzić obostrzenia i zarazem karać z całą surowością za nieprzestrzeganie wymiarów. Baloonku drogi skoro i tak nie jeździsz po ryby tylko na ryby to podwyższony wymiar i okres ochronny nie powinny Ci przeszkadzać, łowisz wypuszczasz i dalej łowisz. Ja tak czynię z drapieżnikami od lat, a nad wodą uchodzę za kosmitę co wypuszcza okonia 30cm, szczupaka 60cm (kiedyś jeden chciał mi płacić za szczupaka co go wypuszczałem).
Po tym wszystkim co tu padło napisane nasuwa mi się taki wniosek: brak kontroli nad wodą doprowadza do stanu wyrybienia naszych wód, z jednej strony bezkarni kłusole, z drugiej mięsiarze. Za parę lat na łowiskach o dużej presji będzie kompletna pustka!.
Podam Wam takie przykłady:
1. Moi Ojcowie mieszkają blisko Motławy ok 15 km od Gd. Motława wiadomo woda Troci, ale kontrole PSR i Policji zdarzają się bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu!! Doprowadziło to do tego że tubylcy albo wykupili opłaty albo przestali wędkować, a i sieci dawno nie spotkałem. Czemu na wodach PZW kontrole to taka rzadkość? Włóczę się nad wodami od paru lat i nigdy nie byłem kontrolowany przez PSR!! SSR w Nowym Dworze Gd. sprawdzała mnie ze 3 razy, ale w Gdańsku NIC.
2. Mój koleżka ze 2 lata temu pojechał na urlop na Mazury, zjechał wieczorem, nie kupił zezwolenia na wody należące do spółdzielni rybackiej. Podkusiło go i rano poszedł na ryby, ledwo się rozwidniło a tu z mgły wypłynęła łódeczka ze strażnikami PSR i ciach! Pałucził mandat.
Ciekawe dla czego PSR tak pilnuje wód Spółdzielni Rybackich, a wody PZW omija łukiem - a tam wolna amerykanka.
Troszkę się rozpisałem, ale takie są moje spostrzeżenia i wnioski. Przepraszam za przynudzenie.
Pozdrawiam!
baloonstyle
Wędkarz

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 13:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jesteś upierdliwy Smile Wręcz przeciwnie dobrze powymieniać się poglądami:)
Nie wiem może przez szacunek do starszych nie uważam dziadka za kłusola co 5 małych rybek weźmie.Szkoda mi po prostu takiego gościa, bo tez siedzi nad woda i dłubie drobnicę.
Co do postrzegania nad woda to tez na mnie dziwnie patrzą jak wszystko wypuszczam. No ale to mój wybór Smile Możemy kiedyś się zgadać na rybki to sam jako dziwak nie będziesz:)
Tak teoretycznie mnie ten limit i okres nie obchodzi bo rybek nie jadam. Jednak czuje się wiecznie ograniczany dziwnymi zakazami.
W okresie który był podany wyżej ja już zawsze siedzę na rybkach a tu kolejne ograniczenie. chyba już rozumiesz o co mi chodzi.
podniesienie limitu i tak nic nie zmieni bo ci co teraz biorą małe siurki to i nawet jak limit będzie 30 cm to i tak będą brali siurki.
Teraz chyba już rozumiesz mnie dobrze Smile
Pozdrawiam serdecznie Smile
Powrót do góry
Kazior
Wędkarz

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie!
Będą brali wszystko, aby dało się zmielić. Pomysł na rybki wspólne doby, ale to w innym wątku.
Dopóki nie będzie pilnowania wody to nawet całkowity zakaz połowu nic nie zmieni. Jedynym plusem wprowadzenia ograniczeń może być to że kilka osób zastanowi się czemu te ograniczenia są wprowadzone i może się nawrócą (ale to będzie mały odsetek).
Pozdrawiam!
WM
Wędkarz

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazior napisał:

Dopóki nie będzie pilnowania wody to nawet całkowity zakaz połowu nic nie zmieni.

Najpierw to w samym PZW powinno się zrobić porządek, bo jeśli zwykły wędkarz widzi jak zarządza się naszymi, niby wspólnymi wodami to wytłumacz dlaczego on ma być uczciwy? Bo tak trzeba? Co mam powiedzieć synowi, gdy zobaczy ,,prezeska,, łowiącego na 7 wędek, albo przychodzącego sprawdzać kartę tak nawalonego, że musi się trzymać drzewa by nie upaść? Bo on może?
Jest jeszcze sporo wędkarzy, którzy biorą wszystko co łeb i ogon ma, ale zmiany na lepsze widać, bo nie powiesz mi, że coraz więcej osób nie wypuszcza wszystkie lub większość ryb co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia i zobaczenia
Powrót do góry
Magik
Moczykij

PostWysłany: Czw Paź 13, 2011 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

baloonstyle napisał:

Z okresem ochronnym to może i ok, tylko co w tym okresie łapać?
Ja kupuje pozwolenia żeby jeździć na rybki od stycznia do grudnia.Może lepiej wprowadzić pozwolenia kwartalne.Ktoś kto nie ma dostępu do górskich rzek to co ma łapać jak okresy najpopularniejszych wód z najpopularniejszymi drapieżnikami to :
- boleń - 1 styczeń do 30 kwiecień
- sandacz - 1 styczeń do 31 maj
- szczupak - 1 styczeń do 30 kwietnia
i jak dojdzie jeszcze okoń to po spinningista ma kupować pozwolenie na pierwszy kwartał roku?
Tak można łapać pstrąga, troć ale to wiąże się u większości z dodatkowym pozwoleniem górskim, oraz inwestycja w kolejny sprzęt.
Czyli po raz kolejny wędkarze jako najbardziej etyczna grupa ludzi eksploatująca wody dostaje najbardziej po plecach.
To po to płacimy składki żebyśmy wiecznie byli ograniczani, bo wydaje mi się że po to żeby całe chamstwo ryboli i czubków odławiających rybki wszystkim tylko nie wędkami wyganiać z wód.
No ale nie po raz kolejny może wejść przepis który jest w brew logice.

Chciałbym zauważyć że masz dwie drogi do wyboru:
1) zastosować się do nowych przepisów i nie lowić tych ryb, przez co nie jeździć na ryby,
2) dalej jeździć na ryby w celu poszukiwania innych ryb.

Tu rzucam hasło nad etyką wędkarza łowiącego ryby (w tym wypadku okonie) w trakcie tarła, bez różnicy czy jest okres ochronny czy tez nie. I moim zdaniem łowienie tarlaków w celach sportowych (czyli powrót tej ryby do wody) jest również złą drogą. Powinniśmy mimo to zapewnić rybą choć trochę spokoju na wytarcie się.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: