Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rybacy - problem polskich wód

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 11:54    Temat postu: Rybacy - problem polskich wód Odpowiedz z cytatem

Chciałem założyć osobny wątek aby w jednym miejscu zbierać informację o tym co wyrządzają rybacy na dzierżawionych łowiskach.

1.Są na forum osoby, które są w samorządzie, lub mają większą wiedzę w tym zakresie. Bardzo bym prosił o głos w tym temacie Smile.

3.Przypuszczam, że są również prawnicy, którzy mogą powiedzieć, jak wygląda to od strony "formalnej"

2. Chciałem na początku ustalić, czy rybacy mają ograniczenia takie same jak wędkarze (limity (wielkość), okres)?
3. Kto ich kontroluje poza policją?

Jak dla mnie Rybacy, niech sobie będą. Jednak też powinni przestrzegać zasad, dbać o wodę (zarybienia) z założeniem, że oddają zbiornik w podobnym stanie jak go przyjęli, a nie "studnię".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
petros
Wędkarz

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super temat, rowniez czekam na odpowiedzi i zainteresowanie. Szczegolnie interesuje mnie czy dopuszczalne jest zastawianie glowek na Wisle przez 7 dni w tygodniu oraz kiedy mozna wlec sieci z pradem rzeki. Temat podjalem ostatnio w kole Srodmiescie, przy okazji oplacania skladek, jednak nikt z obecnych tam dzialaczy nie potrafil mi udzielic informacji, kto kontroluje rybakow!!!! Jasne jest , ze musza wywiazac sie z limitow polowow, udokumentowac stan zarybiania, jednak wiadomo, papier wszystko moze przyjac...Zastanawiam sie na koniec dlaczego jako pelnoprawny wedkarz, nie moge miec na codzien, np na stronie PZW Gdansk, informacji z iloscia zarybienia, kwotami przeznaczonymi na to, Dlaczego nie ma informacji o terminach zarybien, abym mogl na wlasne oczy zabaczyc na co place. Dlaczego wkoncu nie ma dostepnych dokumentow wraz z podpisami instytucji dokonujacych kontroli rybakow.
Slowa te kieruje glownie do naszego PZW...czekajac na odpowiedz.
Powrót do góry
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Sro Kwi 20, 2011 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że temat jest mało interesujący dla kolegów ....... A może bezkarni rybacy nie są problemem?

Czy są na forum działacze z samorządów?
Powrót do góry
michal80
Wędkarz

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2011 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy temat został poruszony. Moim zdaniem, to nie problemem są sami rybacy, trzeba ich zrozumieć, to są ludzie, którzy utrzymują się się, żyją wykonując swoją robotę. Im więcej zrobią, tym więcej zarobią. Tylko jest pewien umiar - ktoś powinien to nadzorować, weryfikować - czyli organy wydające pozwolenie, dzierżawę itd. I nie tylko powinni być sprawdzani np. rybacy, ale także np. PZW i inni dzierżawcy wód Skarbu Państwa.

Uważam, że błędem jest zaufanie / przeświadczenie, że jeżeli wyedukujemy, zapoznamy ludzi z przepisami, zasadami to wszyscy będą ich przestrzegać. Wystarczy popatrzeć na kraje Europy zachodniej, gdzie świadomość ekologiczna jest dużo większa (komunizm na pewno miał duży wpływ na mentalność Polaków - kombinowanie i omijanie przepisów) - a jednak są kontrole, ludzie reagują gdy coś się dzieje złego (nie tylko w odniesieniu do wędkarstwa), i są... kary i czasem bardzo srogie. W Polsce wystarczy popatrzeć... Urzędnicy odpowiedzialni za przetargi wód, nie mają żadnych kompetencji - ktoś wpływowy "z góry" ich mianował na stanowisko i działają... Bez żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje...

Przykład - jaki miało sens zarybianie pstrągami, trocią i łososiem Wierzycę, skoro dziś te ryby są wyłapywane na robaczka i często w okresie ochronnym i za zezwolenie dzienne za 5zł!!! Rzeka jest przegradzana - powstają elektrownie za fundusze unijne - aktualny dzierżawca na wszystko pozwala.

Podsumowując, rybacy czy inni użytkownicy wód mogą robić, to na co im się pozwala, z wyjątkiem tych, którzy mają zasady.
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Pią Kwi 22, 2011 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Tobą, że rybacy to też ludzie. Ich praca jest też ważna.
Jak słusznie zwróciłeś uwagę brak jest kontroli. Patrząc na problem skali wyławianej ryby, należy zdecydowanie skupić się na rybakach ....

Szczupaki które mają teraz okres ochronny nie sądzę aby były wypuszczane z sieci do wody.... Czy rybacy przestrzegają wymiarów ochronnych ??

Chciałem raz jeszcze zadać pytanie - czy rybacy mają obowiązek przestrzegania okresów ochronnych i limitów (wymiary) ryb ?

Myślałem, że na forum będzie większe zainteresowanie tym tematem ... ale najwidoczniej ludzi interesuje tylko gdzie co i na co ....

Myślałem kiedyś o jakieś petycji (odpowiednia ilość podpisów), która pozwoliłaby strażnikom PZW kontrolować niezapowiedzianie rybaków - 3 razy złamiesz poważnie przepisy = cofnięcie licencji na 1 miesiąc.... MARZENIA Smile
Powrót do góry
jankelos
Moczykij

PostWysłany: Pią Kwi 22, 2011 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coraz gorzej jest z naszymi wodami a zwłaszcza u nas na pomorzu. Mój ojciec łowi od małego szkraba był zmuszony do tego pochodzi z małej miejscowości Kalisz pomorski( koło Drawska pomorskiego)gdzie była bieda i jak mi opowiada nieraz jak w tamtych czasach rybka była w jakich ilościach to jestem w szoku potem przeprowadził się tutaj do gdańska i oczywiście dalej łowił ale dla przyjemności mieszkał na stogach koło martwej wisły jeździł też na wisłe i kanały oraz jeziora i to bardzo często i ryb było pod dostatkiem i potem zaczeły się panowanie troci i innych rybaków na naszych wodach robili co chcieli i dalej robią zniszczyli nasze rybne wody doszczętnie minie wiele lat nim to się naprawi jeśli się naprawi jak tak dalej będzie to dalej będzie dupa blada. PZW mówi że nie ma kasy żeby utrzymać wydzierżawioną wisłe od państwa dlatego muszą dzierżawić ją rybakom. Wiem że teraz składki są wysokie ale nie lepiej było by jeszcze je troszkę podnieść ale w zamian pozbyć się rybaków? my byśmy więcej płacili ale woda by nie była tak trzepana jak teraz a na pewno wędkarze byli by zadowoleni że jeżdzą na rybne wody. Jak to mówią " Z gów.. bata się nie ukręci" W końcu trzeba coś z tym zrobić tak dale być nie może
Powrót do góry
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Wto Maj 03, 2011 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu mamy również poruszany problem gospodarki rybackiej:

http://forum.wedkuje.pl/f,rybacy-odlow-w-okresie-ochronnym,222698,0.html

Szkoda, że zainteresowanie jest u nas takie niskie. A może TROĆ prowadzi rozsądną gospodarkę rybacką, a nie rabunkową i problem na pomorzu nie istnieje ... ?
Powrót do góry
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Pią Maj 13, 2011 21:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy może spotkaliście się z problemem niewymiarowych ryb, które są często w okresie tarła i są sprzedawane na rynku ... ?

Ja ostatnio widziałem takie stoisko na rynku obok elbląskiej - Gdańsk. Facet miał skrzynkę sandaczy - spora cześć poniżej wymiaru (to, że okres ochronny to nie wspomnę).

Specjalnie rzuciłem tekst, że pewnie hodowlane. Od razu zaprzeczył i powiedział, że wolno żyjące. Wkurzyło mnie to i powiedziałem, że skoro tak to jest to przestępstwo popełnione przez rybaka, który ryby dostarcza. Zaraz dołączył się inny sprzedawca, że wszystko jest legalne. Mało tego musi być legalne, bo rybak za każdym razem jak spływa ma Inspektora, który kontroluje go .... Moim zdaniem to ściema i tyle!

PO drodze spotkałem straż miejską. Chwile z nimi porozmawiałem. Jak się okazało oni z czymś takim nic zrobić nie mogą. CO jedynie to mogą karać wędkujących za brak pozwoleń, niewłaściwą odległość od zapór etc.

Panowie (i jedna Pani) z SM powiedzieli, że coś takiego można zgłosić Policji telefonicznie (ale wtedy mogę liczyć się z tym, że mogę być ciągany po sądach). Z drugiej strony mała szansa, że cokolwiek zrobią takiemu handlarzowi, ponieważ ma on 30 dni na dostarczenie faktury ....

Czyli co .... rybacy mogą tłuc wszystko jak leci ... co wejdzie w sieci to ich Evil or Very Mad
Powrót do góry
petros
Wędkarz

PostWysłany: Pią Maj 13, 2011 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mrowa nastepnym razem telefon i dzwon do PSR

http://psrgdansk.pl/posterunki-psr

Czesto tam przejezdzam, wiec bede wstepowal i sam popatrze co sie tam dzieje. Mozna by bylo zapytac kto jest dla nich dostawca, no chyba nie TROĆ?! Sprawa jest smierdzaca, bo rybacy maja rowniez okresy i limity.
Im wiecej zgloszen tym lepiej, dzwoncie zawsze jak cos takiego widzicie
Powrót do góry
mrowa
Wędkarz

PostWysłany: Nie Maj 15, 2011 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Thx za namiary. Trzeba zacząć coś z tym robić, bo szkoda wód, którymi "gospodarują" Spółki Rybackie .....
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Masz jakiś pomysł? Pojawił się jakiś problem? Napisz! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: