Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania do PSR.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Forum dyskusyjne koła PZW nr47 Gdynia-Port
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SuperGrover
Wędkarz

PostWysłany: Pon Lis 24, 2014 13:44    Temat postu: Pytania do PSR. Odpowiedz z cytatem

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z interpretacją przepisów związanych z wędkarstwem, a w szczególności z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, Rejestrem połowów oraz Ustawą o Rybactwie Śródlądowym wysyłajcie je na mail naszego koła (kontakt.pzwgdyniaport@gmail.com) lub zamieszczajcie w tym temacie na forum.
Zbierzemy je wszystkie na początku przyszłego tygodnia i wyślemy do PSR. Komendant Państwowej Straży Rybackiej w Gdańsku zgodził się nad naszymi problemami pochylić i na wszelkie pytania odpowiedzieć. My potem w artykule na stronie PZW Gdynia Port te odpowiedzi zamieścimy.

Gorąco zachęcam do dyskusji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SuperGrover
Wędkarz

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 19:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dniu dzisiejszym zebrałem i wysłałem Wasze pytania do Państwowej Straży Rybackiej. Po otrzymaniu odpowiedzi zamieszczę je na stronie koła Gdynia Port.

1. Czy metoda drop shot jest zgodna z RAPR? Słyszałem, że przepisy zabraniają stałego podnoszenia i opuszczania przynęty? Jeżeli tak faktycznie jest to gdzie to jest napisane, bo w RAPR takiego zapisu nie znalazłem.

2. Czy można stosować pijawki jako przynętę?

3. Czy właściciel domku letniskowego może zabronić mi korzystać z pomostu sąsiadującego z jego posesją? Twierdzi, że On ten pomost zbudował (jakie powinien przestawić dokumenty, że tak faktycznie jest?), ale moim zdaniem ten pomost to jego samowola budowlana.

4. Wędkarz podczas wędkowania zobowiązany jest do posiadania przyrządu do wyjmowania haczyków z pysków ryb. Czy jest gdzieś określone jak ten przyrząd ma konkretnie wyglądać?
Mogę wykorzystać do tego celu na przykład kombinerki lub szczypce chirurgiczne?

5. Jak zgodnie z Regulaminem oraz Rejestrem łowić ryby przy użyciu części ryb – tak zwanych filetów? Zakładam, że złowiona przeze mnie ryba przeznaczona na filet nie była objęta wymiarem i okresem ochronnym. Regulamin zabrania obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania, więc jak mam to zgodnie z Regulaminem zrobić? Złapać ryby, które chcę wykorzystać na filety, potem wpisać je do Rejestru i zakończyć wędkowanie? Następnie znów wpisać kolejną datę i łowisko do rejestru i dopiero wtedy przystąpić do filetowania, a potem łowienia? Nie uważa Pan/Pani, że to jest bezsensu?

6. Czy rybę, którą zamierzam przeznaczyć na „żywca” muszę wpisywać do rejestru połowów?

7. Ryby łososiowate i lipienie, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Jak ma się ten przepis do szczupaków, okoni czy sandaczy? Jeżeli chcemy je zabrać to też należy te ryby uśmiercić zaraz po złowieniu? Przecież spinningując nie będę trzymał ich w siatce, a tej siatki targał ze sobą?

8. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie
ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Czy mogę pozyskać żywca nie rozkładając wędki czy najpierw muszę sprzęt rozłożyć, a dopiero potem korzystać z podrywki? Skoro nie mam żywca to po co mam mieć te wędki rozłożone?

9. Łowienie ryb metodą gruntowo–spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie
wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną. Jeżeli dobrze interpretuję przepis to nie wolno mi łowić na grunt przy pomocy sztucznej kukurydzy czy sztucznych robaków? Coraz więcej tego typu przynęt dostępnych jest przecież w sklepach.

10. Na Martwej Wiśle w okolicach mostu wantowego (zresztą nie tylko) wędkarze notorycznie wędkują z łodzi po zmierzchu (poza dozwolonym okresem). Odnoszę wrażenie, że nic z tym nie robicie, bo proceder ma według mnie znamiona recydywy. Jak często PSR kontroluje tam wędkarzy.

11. Jak dostać się do Państwowej Straży Rybackiej i jakie kwalifikacje są mile u Was widziane?
Czy PSR zamierza w przyszłości dalszej lub bliższej publikować raporty ze swoich działań jak robi to np. policja?
https://www.pomorska.policja.gov.pl/

12. Czy mogę gdzieś znaleźć spis takich obrębów na wodach PZW Gdańsk i PZW Elbląg, gdzie zaznaczona będzie powierzchnia, granice oraz właściciel?

13. Czy każdy staw hodowlany, prowadzony przez rybaka jest z automatu obrębem hodowlanym?

14. Czy na rzece Wiśle 5 i 6 istnieją obręby hodowlane?

15. Zgodnie z art. 15 i 13 Ustawy o Rybactwie Śródlądowym: „Obręb hodowlany ustanawia marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek uprawnionego do rybactwa”.
„W miejscach szczególnie przydatnych do prowadzenia chowu lub hodowli ryb mogą być ustanawiane obręby hodowlane, w ramach obwodu rybackiego”
Proszę o wyjaśnienie jakie kryteria bierze pod uwagę uprawniony do rybactwa wyznaczając „miejsca szczególnie przydatne do prowadzenia chowu lub hodowli ryb w ramach obwodu rybackiego”. Czy uprawniony do rybactwa – rozumiem rybak, współpracuje z innymi osobami, instytucjami podczas wyznaczania obrębu hodowlanego?

16. Czy sprzedający, handlujący rybami ma prawo nieudzielania informacji kupującemu rybę z jakiego rodzaju hodowli, skąd dana ryba pochodzi? Zaznaczam, ze chodzi tu o ryby poniżej wymiaru, sprzedawane w okresach ochronnych.

17. W jaki sposób uprawniony do rybactwa powinien oznakować obręby hodowlane?
7. Zgodnie z art. 20 Ustawy o Rybactwie Śródlądowym:
„ Uprawniony do rybactwa ma obowiązek trwale oznakować narzędzia rybackie i urządzenia połowowe w sposób umożliwiający ustalenie ich właściciela” .
Jak powinno wyglądać zatem poprawne oznakowanie sieci, innych narzedzi polowowych na rzece Wiśle? Czy poprawne oznakowanie kończy się na wypuszczeniu na powierzchnię wody butelki po napoju?

18. Czy jako wędkarz opłacający składki mogę uzyskac informacje o ilościach zarybien dokonywanych na rzece Wisle przez rybaków?

19. Czy mogę uzyskac informacje na jakich odcinkach rzeki dokladnie licząc kilometry rybaczy dany, konkretny rybak, czy mogę znac choćby jego numery lodzi, jakimi dokonuje polowu ryb, by sprawdzic czy przypadkiem nie przekracza swojego odcinka rzeki?

20. Czy kiedykolwiek powstał program ochrony i odbudowy zasobów ryb na rzece Wisle odcinki 5 i 6?

21. O ile wiem dostęp do operatów rybackich jest dla zwykłego wędkarza rzecza nieosiągalną, zatem czy istnieje możliwość zapozania się choćby z oceną inspektora rybackiego wypełniania przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie?

22. Proszę o wyjaśnienie artykułu 9 ustęp 2 Ustawy o Rybactwie Śródlądowym:
„Jeżeli podczas jednego połowu masa ryb, wymienionych w art. 8 ust. 1 pkt 2,(ryby z wymiarami ochronnymi) przekroczy 10% w razie użycia narzędzia ciągnionego, a 5% w razie użycia narzędzia stawnego – niezwłocznie wypuszcza się wszystkie ryby do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności”.
Rozumiem zatem ze powyższa staranność związana jest z jak najszybszym wypuszczeniem ryb, w celu uzyskania wysokiej przeżywalności?
Czy rybak powinien zatem dysponować wagą na łodzi, aby możliwie jak najszybciej dokonać powyższego pomiaru i niezwłocznie wypuścić ryby?
Czy stwierdzenie: „wypuszcza się wszystkie ryby do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności” dotyczy wszystkich ryb z wymiarami ochronnymi czy wszystkich ryb ogółem, jakie zostaną wyłowione np. w razie dokonania jednego zaciągu narzędziem ciągnionym?
Powrót do góry
damis88

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 9:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, gdzie znajdę odpowiedzi na te pytania? Najważniejsza dla mnie jest kwestia tych pomostów na jeziorze Kamień. Czy ktoś może mnie z pomostu przegonić?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
SuperGrover
Wędkarz

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 9:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie może. Odpowiedzi na pytania nie będzie, bo forma odpowiedzi przez PSR nie nadaje się do powielania. Z pomostu w każdym razie przegonic nikt Cię nie może.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Forum dyskusyjne koła PZW nr47 Gdynia-Port Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: