Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna www.pzw.gda.pl
PZW Gdańsk Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mokra mucha podstawy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Muchowo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stuk

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 18:58    Temat postu: Mokra mucha podstawy Odpowiedz z cytatem

Witam szanownych kolegów.
Z muchówką chodzę od kilku lat, jednak zazwyczaj łowię na suchą, żadko na nimfe a wogóle na moką. Jest to dla nieznana metoda połowu, a jak się kilkukrotnie przekonałem - dość skuteczna.
Będąc któregoś razu na Wdzie próbowałem jak zwykle skusić coś na suchą. Ryby w tym dniu nie chciały zupełnie współpracować. Zmieniłem miejsce i nic. W kolejnym to samo. Powyżej mnie stał inny wędkarz i zauważyłem, że coś holuje. Mnie zupełnie nic nie brało więc przeszedłem się w pobliże tego gościa i zacząłem się przyglądać jak mu idzie. Jakie było moje zdumienie, jak okazało się, że ten zauważony przeze mnie hol ryby nie był przypadkowy. Gość miał dość częste brania, a co jakiś czas zapinał rybę. Z tego co zauważyłem, to:
- schodził powoli w dół rzeki i rzucał linkę w poprzek nurtu, pozwalał jej swobodnie spłynąć
- linka była pływająca
- łowił na jedną, dość dużą muchę.
Jak podszedłem bliżej, żeby trochę pogadać to się okazało, że podobnie jak ryby, pan też nie chce współpracować. Skończyło sie na kilku zdawkowych słowach i gość przeszedł na drugą stronę rzeki ...
Natarczywy nie byłem, muchy killera nie chciałem zobaczyć Confused ... ale coż - życie.
Możę ktoś z Was opanował tę metodę na tyle, żeby podać mi kilka wskazówek - najlepiej łopatologicznie Embarassed krok po kroku.
Jakie muchy stosować - głównie na lipienia - małe czy duże, jak obciążone, jedna mucha czy dwie, czy mają pływać w toni czy przy dnie, jak ma być ustawiony kij w stosunku do linki, na jaką długość sznura łowić, długość i konstrukcja przyponu, itp.
Z racji tego, że nie mam żadnej mokrej w swoim arsenale, więc próbowałem wypuszczać nimfy, ale efektów żadnych nie miałem i dałem sobie spokuj. Co prawda miałem kilka podszarpnięć, ale nie porafiłem nic zaciąć ...
Jak to się powinno robić?

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
doozer
Site Admin

PostWysłany: Sob Paź 09, 2010 23:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej,

Kiedys na flyfishing znalazlem taki art.
http://www.flyfishing.pl/web/article.php?a_id=97

Lowie dokladnie w ten sposob czasem urozmaicam prowadzenie, tak jakbym lowil na streamera. Ale generalnie pozwalam muchom swobodnie splywac z nurtem i oczywiscie najwazniejszy jest luk, ktory mucha wykonuje jak juz po splywie prostuje sznur. Wtedy jest najwiecej bran. A jak jeszcze mucha wykonuje ruch od dna ku powierzchni to sukces murowany Smile
Wzory na jakie lowie to wszelkie mokre odmiany chrusta, wooly buggery (i ogolnie pijawki), bibio, black zulu, flymph.

Ale i tak moja ulubiona metoda to sucharek Smile
Magik
Moczykij

PostWysłany: Nie Paź 10, 2010 9:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam przeczytać każdemu jeszcze to, każdy znajdzie tam coś ciekawego.
http://forum.sat-box.pl/f141/kurs-sznur-w-teorii-3585/
Powrót do góry
Stuk

PostWysłany: Sro Paź 13, 2010 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... dzięki. Sucharek jest bardziej ekscytujący i dla mnie, ale jak do powierzchni nic nie chce wychodzić, a na mokrą u kogoś innego coś się dzieje ...
Ten kurs z drugiego linku jest super i wiele wyjaśnia.

dzięki jeszcze raz

pozdrawiam
Powrót do góry
Stuk

PostWysłany: Pią Paź 15, 2010 17:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie jestem po próbach przełożenia teorii na praktykę i niestety kolejna porażka. Na mokrą nie miałem mawet puknięcia. Albo robię coś nie tak, albo muszki mam do bani. Confused
Powrót do góry
wobler1

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 21:41    Temat postu: muchy Odpowiedz z cytatem

...............................................................................................................

Ostatnio zmieniony przez wobler1 dnia Sob Gru 29, 2012 1:16, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
wobler1

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 21:57    Temat postu: adresy Odpowiedz z cytatem

Jak bede mial czas to jeszcze poszukam adresy warte przejrzenia to wkleje na forum. Tylko prosze potwierdzic czy chcecie takie adresy.
Powrót do góry
doozer
Site Admin

PostWysłany: Sob Sty 01, 2011 19:12    Temat postu: Re: adresy Odpowiedz z cytatem

wobler1 napisał:
Jak bede mial czas to jeszcze poszukam adresy warte przejrzenia to wkleje na forum. Tylko prosze potwierdzic czy chcecie takie adresy.

M.in. po to wlasnie to forum zostalo zalozone. Oczywiscie, ze chcemy, linki sa mile widziane. Te co podales badrzo mi sie spodobaly Smile
wobler1

PostWysłany: Pią Sty 14, 2011 23:56    Temat postu: muchy Odpowiedz z cytatem

...............................................................................................................

Ostatnio zmieniony przez wobler1 dnia Sob Gru 29, 2012 1:16, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
wobler1

PostWysłany: Sob Sty 15, 2011 0:13    Temat postu: linki Odpowiedz z cytatem

Ostatnio zmieniony przez wobler1 dnia Sob Gru 29, 2012 1:17, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
wobler1

PostWysłany: Nie Sty 16, 2011 14:21    Temat postu: muchy Odpowiedz z cytatem

witam. Czy ktorys z kolegow lowi trocie na muszki. to moze podzielil by sie
swoimi spostrzezeniami odnosnie krecenia much i pokazal na forum swoje muszki. Pozdrawiam.
Powrót do góry
doozer
Site Admin

PostWysłany: Pon Sty 17, 2011 1:12    Temat postu: Re: muchy Odpowiedz z cytatem

wobler1 napisał:
witam. Czy ktorys z kolegow lowi trocie na muszki. to moze podzielil by sie
swoimi spostrzezeniami odnosnie krecenia much i pokazal na forum swoje muszki. Pozdrawiam.

"Lowie" to za duzo powiedziane. W tym sezonie sprobowalem po raz pierwszy na Radunii. Ukrecilem kilka wzorow, glownie pijawki:
- hakow typowych lososiowych nie mialem wiec krecilem na wizardach do mokrej nr 6 i 8
- rozne kolorki marabuta
- dubbing czarny, czerwony, braz, oliwka i wariacje
- przewijka drut srebrny lub lameta
- glowki bez oczek - jeszcze nie dojechaly

W tygodniu jak znajde czas to chce ukrecic kilka zonkerow. Problem test na razie w materialach, poniewaz do tej pory nie krecilem typowo lososiowych/trociowych much wiec nie dorobilem sie jeszcze odpowiednich materialow. To sie zmieni niebawem bo juz tworze zamowienie Smile

Zrobie jakies foty i wstawie, ale musze miec troche czasu a z tym u mnie ostatnio slabo :/
wobler1

PostWysłany: Pon Sty 17, 2011 2:16    Temat postu: muszki Odpowiedz z cytatem

..............................................................................................................................................................................................................................

Ostatnio zmieniony przez wobler1 dnia Sob Gru 29, 2012 1:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
doozer
Site Admin

PostWysłany: Pon Sty 17, 2011 22:19    Temat postu: Re: muszki Odpowiedz z cytatem

wobler1 napisał:
Witaj Przemek, nie ma potrzeby sie spieszyc ,zrobisz to wkleisz a ja bede wpadal od czasu do czasu na forum . To jak beda to obejrze . Przejrzyj dokladnie pod adresem : www.danica.com/flytier/
Tu jest kopalnia much, do wyboru i koloru,rozniaste ha,ha,ha, Po wejsciu na ta strone ukaze sie wykaz nazwisk flyterow ,kazde klikniecie nazwiska pokaze jego muszki,a klikniecie muszki, pokaze w powIekszeniu muche a pod nia opis,recepturka, zycze milej lektury.Pozdrawiam

Tak tak, juz wczoraj to ogladalem ponad 3 godziny Smile Super strona, swietne, szczegolowe zdjecia, naprawde wiele fajnych wzorow. Juz mam kilka zaplanowanych musze sie tylko "domaterialowic" Smile
doozer
Site Admin

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka wzorow ktore ostatnio ukrecilem.

Doozer Black Caterpillar to moj wymysl. Bedac ostatnio nad Wietcisa zauwazylem pelzajaca po sniegu gasienice motyla (a podobno zimuja pod ziemia). Cala czarna, wlochata ze srebrnymi centkami. Moze pstragi tez ja lubia Smile

http://www.pzwgdyniaport.pl/gallery2/main.php?g2_itemId=12738
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PZW Gdańsk Strona Główna -> Muchowo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: